Obecní úřad Komárov
Podvihovská 16
Opava 9-Komárov 747 70

Tel: 553 794 131
E-mail: info@komarov.cz

Úřední hodiny
Pondělí a středa 15.00 – 17.00

Vaše připomínky a náměty k webu MČ Komárov, případně informace, které byste chtěli na těchto webových stránkách zveřejnit, zasílejte na emailovou adresu: web@komarov.cz. Děkujeme.

Městské části dostanou více peněz

Město Opava změnilo svůj statut. To umožní městským částem lépe plánovat investice.

Díky změnám ve statutu získají městské části více peněz do svých rozpočtů, v příštím roce půjde v součtu pro všechny o částku zhruba deseti milionů korun. Některé malé investiční akce, které byly doposud hrazeny z rozpočtu města, si tak nyní městské části uhradí z rozpočtů vlastních.

„Nový statut zohledňuje každoroční daňové příjmy jednotlivých městských částí, vychází se v něm také z počtu obyvatel v dané části. Starostové tak mohou na základě sledování vývoje daňových příjmů mnohem lépe plánovat nakládání s financemi na další období,” vysvětlila předkladatelka návrhu, náměstkyně primátora Simona Bierhausová.

Městské části nově dostaly do své péče také pozemky a budovy, o které si zažádaly. O ty se budou muset na jedné straně samy starat, na straně druhé jim mohou přinést do rozpočtu další peníze, protože například výnosy z pronájmu zůstanou v jejich kasách.

„Statut byl již značně zastaralý, posledních deset let se neměnil a neodpovídal tak potřebám městských částí. Úpravy v novém statutu vyvstaly přímo z praxe starostů městských částí, bylo zde nutné zapracovat i změny v řadě zákonů a předpisů,” vysvětluje dále Bierhausová.

Opava má necelých 58 tisíc obyvatel, 12 procent z nich žije právě v městských částech. Těch je celkem osm: Komárov, Malé Hoštice, Milostovice, Podvihov, Suché Lazce, Vávrovice, Vlaštovičky a Zlatníky. Nové znění statusu i s dalšími změnami vstoupí v platnost v lednu příštího roku. Poté bude zveřejněno na stránkách města.
Zdroj: http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/opava-mestske-casti28092015.html